Assyriska FF startar ett A-damlag.

Nu har Assyriska FF tagit första steget i satsningen på flickfotbollen i Södertälje. Med beslutet att starta ett A-damlag, lägger man grunden för att locka ledare och nya unga spelare att knyta på skosnörena och satsa på idrotten. “Det har varit ett av våra långsiktiga mål och en medveten satsning på att visa unga flickor att de kan spela fotboll i den här staden”, säger ordförande Moussa Esa i en första kommentar.

Telgenytt har fått en intervju med två av ambassadörerna, Albera Jene och Patricia Aphrem

Ambassadörerna är i dagsläget Patricia Aphrem, Emma Karlsson, Arbelina Khoury, Bim Schalen och Albera Jene.

Assyriska FF Dam startar i division 4, den lägsta divisionen, då klubben vill växa organiskt och avancera i seriesystemet i en sund takt som inte riskerar föreningens ekonomi. Laget har redan en trupp men tar gärna emot förfrågningar om provspel från spelare som vill spela för laget. Damerna har förutsättningar som tillgång till klubbens sjukvård- och rehabsteam och klubben har som målsättning att damlaget ska ha samma förutsättningar som herrlaget. Damlaget kommer har en egen budget som inte påverkas av herrlagets och finansieras bland annat av klubben och sponsorer exklusiva för damsatsningen, skriver assyriska ff på deras hemsida.

Lämna ett svar